סרטי אימה שריקבון אוהבים – מיכאל גינזבורג

היה היה לילה. הייתי ילד קטן. ניסיתי להירדם עם הגב אל החלון. אז ניסיתי. יכולתי להישבע כי יש עוד מישהו עימי בחדר. או משהו. השתתקתי כמו ארנב שזיהה שועל רעב מתרוצץ באופק. זו הייתה תקופה בה מאוד אהבתי לראות את 'תיקים באפלה' וחשבתי שיש חייזרים אי שם והאמת עוד תתגלה, וגם מצאתי עצמי נמשך לכל מני סרטי אימה שהציגו אפילו רהיטים ומוצרי חשמל כאובייקטים מאיימים. לא כיף לראות על המסך אמא שמסבירה לבת שלה – "ג'ני, הרהיטים לא זזים בלילה. הם רק מדברים ביניהם." פאק יו, אמא של ג'ני.

בשנים האחרונות, התחקתי אחר עקבותיהם של מקורות אימה חדשים כמותם לא הכרתי בעבר. והם, עד עכשיו, חלקם לפחות, מצליחים לספק לי את הגירוי הנכסף, היצר האבוד, אותה תחושה לה כה התגעגעתי מאז שהייתי צוציק תם. ואלו הם, ובכן, סרטי פאונד פוטג' (Found Footage) – סוגה/סאב-ז'אנר שהתחיל עם 'שואת הקניבלים' (1980) המצוין, אחד הסרטים הקשים ביותר לצפייה מעולם. כולכם לבטח ראיתם את 'פרויקט המכשפה מבלייר' שיצא על סף המילניום, ולמרות כי בפועל לא קרה בו כלום, עדיין נותר כקולנוע עצמאי מבהיל ולא צפוי שעורר השראה ביוצרים רבים ללכת בדרכיו ולנסות לשחזר את הבלבול טורד המנוח שהשתלט על הסרט. פאונד פוטג' יכול להיות מאוד אפקטיבי ומלחיץ. וכשזה קורה, אני כמו חוזר לרגע ההוא בו שכבתי במיטה והרגשתי חסר אונים.

פאונד פוטג' מציג חומרים מצולמים שנאבדו והנה הפלא ופלא נמצאו להם וכעת נחשפים לראשונה בלעדית לקהל. באישור ה-FBI, כמובן. כן, כן. הניסיון הזה לטשטש את הבידיון הברור מאליו ולחזק את מימד הריאליזם ראוי לשבח. יש גם יומרה לא קטנה מצד הסרטים הללו כשהם רוצים ודורשים ממך להיות בנעליהם של הדמויות או לכל הפחות להיות שם לצידם, לפחד איתם, להרגיש את מה שעובר עליהם, להיות חלק פעיל בתיעוד האירועים המתרחשים. וזה מה שאני הכי אוהב בסרטים הללו. התקציב שלהם לרוב מאוד קטן (להוציא סרטים כמו 'קלוברפילד', 'כרוניקה בזמן אמת' ועוד), השחקנים אלמונים, העלילה מתקיימת רובה ככולה בלוקיישן אחד וצריך כושר אילתור יוצא דופן על מנת לשכנע כי אנו עדים לאמינות ואותנטיות יד ראשונה. בואו ואמליץ לכם על שישה סרטי פאונד פוטג' אותם ראיתי לאחרונה ואשר שוחררו השנה לאקרנים ופסטיבלים. הם יעשו לכם את מה שסרטי אימה רגילים כבר מזמן שכחו לעשות.
 
(2014) Exists
ביגפוט הוא מושא מאוד פופולרי עבור סרטי פאונד פוטג', יש אפילו סוג של אינפלציה בסרטים העוסקים בתעלומת קיומו. את הסרט ביים אדוארדו סאנצ'ז, מי שהיה אחד מהבמאים של 'פרויקט המכשפה מבלייר'. בין לבין, הוא גם ביים את Altered (סרט חייזרים מעולה, לא פאונד פוטג') ואת Lovely Molly (לא רע וגם כן לא פאונד פוטג'). קבוצת חברים יוצאים לטייל להם ביער ומשתכנים בבקתה. המפגש שלהם עם ביגפוט מעורר לא מעט רגעים מלאי אדרנלין. יש פה שמירה על קצב ומתח גבוה, רמה אינטנסיבית של עבודת מצלמה יעילה ואפילו ביקורת מוסרית מסוימת על האדם כשהוא נתקל ביצורים מן הטבע.

עוד משהו שעשוי לעניין אותך -  10 ההפרעות התרבותיות המוזרות ביותר

Exists

 

(2014) The Taking of Deborah Loagan
צפיתי בו אתמול והוא כרגע סרט האימה הכי טוב שראיתי השנה. חתיכת דבר. מה שמתחיל כדרמה כמו-תיעודית על צוות מחקר סטודנטיאלי שמגיע לביתה של חולת אלצהיימר, במסגרת תיזה על המחלה, הופך אט אט למסתורין עוכר שלווה על שד מהעבר. תרתי משמע. הבנייה האיטית של הסרט מרתקת, הודות לתסריט מחושב ואיכותי במיוחד. היכונו לחזות בקאלט בפוטנציה. ממש כך.

The Taking of Deborah Logan

 

(2014) The Houses October Built
פאונד פוטג' קריפי להחריד שיצא בזמן האחרון לרגל ליל כל הקדושים. חבורת צעירים יוצאים לתור את בתי האימה המיוחדים ברחבי ארה"ב, אותם בתים הם אטרקציות אקסטרא מפחידות שנועדו לבדר את קהל החוגגים בדרכים לא קונבנציונליות ולתת תחושה כמה שיותר מבעיתה של מציאות שיצאה מכלל שליטה. כשהחבר'ה מגיעים לאיזור ידוע לשמצה, הקו בין אימה מזויפת לזו האמיתית מתנודד לו ועוד איך. עיצוב ויזואלי מושלם וכיווני עלילה מפתיעים.

The Houses October Built
 

(2014) Inner Demons
גם סרטים העוסקים בגירוש שדים נוצרים בכמויות בשנים האחרונות, את רובם הגדול מצאתי כטובעים בקלישאות וחסרי התלהבות. ומי אם לא סרט פאונד פוטג' בשביל להחזיר עטרה ליושנה ולתת כמה עצות יצירתיות לעשיית סרט מן הסוג הזדוני באמת. טינאייג'רית עם תסביכי התבגרות קיצונים מוצאת עצמה מכורה לסמים ואלכוהול. המשפחה מזמינה אליה צוות מהטלוויזיה שיתעד את הניסיונות להשיב אור לחיי הנערה. והיא מצידה טוענת כי שוכן בתוכה שד. ורק הירואין יכול לטשטש את הכאב שהוא גורם לה. מכאן מתחילה סדרת אירועים שלא תשכחו עוד הרבה זמן.

Inner Demons

 

(2014) Mockingbird
בראיין ברטינו ביים לפני 8 שנים את הסרט הנהדר 'הזרים' עם ליב טיילר וסקוט ספידמן. מאז, נעלם לו מתחת לפני השטח. והנה הוא חוזר בגדול עם סרט פאונד פוטג' בעל עלילה פתלתלה. התימה של 'הזרים' די מחלחלת פנימה גם לסרטו החדש, כאשר דמויות שונות מקבלות מתנה על סף ביתן ובפתיחתה הם מגלים כי ישנן הוראות שיש לעקוב אחריהן, אחרת דמם בראשם. ברטינו יודע ליצור מורכבות נראטיבית חכמה ומתייחס בצורה מאוד מקורית לאחד הפחדים הגדולים של התרבות האמריקנית – Home Invasion, קרי פלישה לטריטוריה הכי קדושה ופרטית של האזרח הממוצע – ביתו. אצל ברטינו זה מבצר שאפשר לפקפק בו בקלות מרתיעה מדי.

עוד משהו שעשוי לעניין אותך -  Katsuyo Aoki - גולגלות פורצלן וכתרי קרמיקה

Mockingbird
 

(2014) Apocalyptic
פאונד פוטג' אוסטרלי. זה מתחיל עם צוות חדשות המתעד ערב שגרתי של קבוצת מכורים אנונימיים (סמים, אלכוהול, סקס, הימורים) ומסתיים עם ריאיון שלהם את אחד היושבים הטוען כי נמלט מזרועותיה של כת יום הדין. הצוות נלהב מהסיפור העסיסי ויוצא לחקור את הכת מבפנים. דברים משתבשים, איך לא. הסרט מתנהל בצניעות מופתית ומקלף בזהירות את המיתולוגיה האופפת את חברי הכת (רובן נשים). בראש הכת עומד טיפוס קירח כריזמטי, מסתורי וקצת מוזר המאמין כי ניתנה לו נבואה לגבי סוף העולם והיא קרובה מתמיד לממש את עצמה. הלוקיישן, אגב, מדהים ביופיו, יער עוצר נשימה.

Apocalyptic

 

נכתב ע"י מיכאל גינזבורג

1 thought on “סרטי אימה שריקבון אוהבים – מיכאל גינזבורג

השאר תגובה