פרוייקט המסכות של Oum Kultuv

פרוייקט המסכות – מהצד של אוּם-כולטוב

"הפרוייקט נוצר מתוך התעסקות ממושכת שלי כאמנית, בחוסר רצון להגדרת הזהות שלי ועשׂייתי האמנותית וכמו כן הימנעות במשך רוב חיי לחשיפה ויזואלית ראליסטית של פניי דרך צילום לשם שמירה עקבית על פרטיותי. השאלות איתן אני מתמודדת רוב חיי הן האם אדם יוצר, אמן, שאינו נחשף פיזית ובמדיה לצופה יכול לשרוד, להצליח ולהתפתח רק עם חשיפת יצירותיו וללא חשיפה ביוגרפית צהובה של חייו? מדוע עולם האמנות והקהל עוסקים במיתוג ולמה חשוב להגדיר עשיה כסוג של סגנון והשפעה? למה אנחנו זקוקים לסמלים, סימון והכנסת אופי היצירה לתוך מסגרת מוגדרת מראש?
האם היצירה שלנו קשורה לאופן שבו גדלנו וחונכנו או שאולי היא קשורה לדרך שאותה נועדנו לבחור?

אבי עפיפון

בדומה לאריסטו אני מתעניינת בפעולותיו של האדם – מנסה לחקור ולמצוא את מטרתו ומדוע הוא שואף לקיים אותה בצורה הטובה ביותר. האדם הטוב, המאושר, הוא זה שמפעיל את תכונותיו הייחודיות. ככל שאדם מממש יותר את מה שמייחד אותו כאדם, ככל שהוא מוציא מן הכוח לפועל בצורה שלמה יותר את מה שטמון בו ומאפיין אותו כבעל תבונה, כן הוא טוב ומאושר יותר. כולנו נבדלים אחד מהשני ביסודות, במלאכה וביצירה ובכשרון יחודיים. הגישה לתפיסה ולבחירה האינדיבידואלית משך כל מהלך החיים מאפיינת אותנו כבני אדם. מכאן בא הרעיון לעשות מחווה ולתת כבוד לרוח האדם וליצור כעין אינציקלופדיה אנושית שמאגדת את האדם ופועלו ומכוונת אל הרוח, התשוקה, הדמיון והחזון להגשמתה העצמית.

פרוייקט מסכות

מסכות ממלאות תפקידים רבים בנבחי ההיסטוריה ומשמשות מכנה משותף בין תרביות שונות. המסכה מאפשרת לאדם לעבור מטמורפוזה עם עטייתהּ. היא מורידה את המסך על זהותו החברתית, היומיומית והמוכרת, המגבילה אותו בחוקיה ובשגרתה ומביאה אותו להפליג למחוזות הדמיון, היצירה, הקסם והתשוקה הפנימית ובכך משיטה אותו אל מחוזות קיום שונים לחלוטין ובכך נותנת לו את היכולת לשנות את המציאות ולתקשר איתה בעזרת אש, יצירה וכוחו הפנימי.

עוד משהו שעשוי לעניין אותך -  זוועת המחלקות הפסיכיאטריות בסרביה וקוסובו – מאת ג'ורג' ג'ורג'יו

כמו חיה ששורדת בטבע ומוצאת את מזונה, או כציפורים הבונות את קינן, אני מאמינה שאדם יוצר את סביבתו ועולמו דרך מחשבותיו ומעשיו. הוא יחפש כמו בטבע את המקום שבו יחוש בטוח ושלם, את משכנו הפנימי, את המקום בו הוא יחוש חום ויקבל אהבה, כבוד והערכה על פועליו. כמו-כן, המקום בו הוא יוכל לתת מעצמו לזולת, דרך כשרונותיו ויכולותיו האישיות מאפשר לו לקבל תשומת לב, אהבה, תמיכה ואמצעים כדי לפתח ביטחון ולהתקיים.

בפרויקט המסכות גיליתי שהעשיה היא אין סופית ומלאה בפרטים גלוים ונסתרים, בשכבות רבות ובקילופן. כל אדם עולם ומלואו.

oum kultuv

התהליך

אני מציעה לכל אדם להשתתף בפרויקט ואני מלקטת אחדים. הדמויות שאני בוחרת הן אנשי הצבע של החיים – גיבורי תרבות מוכרים ומחתרתיים, כאלה שמתבלטים בנוף האורבני ומעוררים את סקרנותי. בזכות הפרויקט גיליתי הזדהות עם כל הדמויות וגם שאפתי להתעניין בהן ולהכירן לעומק. התרגשתי והתאהבתי בכולן. תחילה נפגשנו לצילומים ואט אט התפתח גם ראיון אישי עמוק, פנים מול פנים, ללא מסכות והרבה גלויים וצלילה לספורי ילדות ולנוסטלגיה. הדמויות בפרויקט משולות לתמונה של גדילה ובקיעה של צמחים ופרחים מתוך הבטון, רוקמים עור וגידים ומחיים את הסביבה האורבנית.

נטלי מנדל

בתהליך היצירה אני מצלמת את הדמיות כמעט ללא איפור בתאורה טבעית בדרך כלל ברחובות תל אביב. הצילום מבוים עם אלמנט אישי של כל משתתף ושימוש באוצרות הסביבה בה הוא מצולם. המסכה מתגבשת מול מסך המחשב ומשלבת עיבוד של שכבות רבות של צבע וטקסטורות, אלמנטים רבים ששוזרים באופן כמעט אינטואיטיבי לחלוטין בשל הזמן המוגבל של העשיה המרובה והכמות הנכבדה של אנשים אותם אני רוצה להכיר, לאהוב, לסרוק, לחקור, לקלף, ולעטוף במסכה אישית שאני יוצרת במיוחד בשבילם.

עוד משהו שעשוי לעניין אותך -  נפגעי מלחמה

יש שימוש בטקסטורות של צבע וחומר שמולבשות על הפנים במגוון רחב של נגודיות ועוצמה ופרטי פרטים. המסכות מאד בולטות וגורמות לצופה לפתח סקרנות התענינותו ומסתורין כלפי עוטה המסכה.

את הטכסטים על הגבורים אני כותבת בצורה חיובית ומיפה את הקשיים שכרוכים ביצירה ובבחירת הדרך.

מטרה נוספת היא להציג ב19 לחודש אפריל את השקת הפרויקט- בפסאג' אלנבי 94 קומה מינוס 1 (עם תערוכה ומכירה בשיתוף של כ10 אמני רחוב אשר משתתפים בפרויקט, בעתיד אני מחפשת מקום לצור תערוכה גדולה שתזכה את המסכות והדמויות שמסתתרות מאחריהן להכרה וחשיפה+ כולל ספר + אני שואפת להמשיך ליצור את הפרויקט ובכל העולם, תחילה ביפן.. בכדי לבטא שליחות דרך היצירה שלי ולעורר השראה".+++

פרוייקט מסכות

לדף האירוע בפייסבוק-

https://www.facebook.com/events/442524072489275/

אמנים מכל התחומים ואנשים יוצרים שכבר השתתפו בפרויקט: אסתר רדא, ניר גבר, דייב יעקב, אום כולטוב, אורי בנקאלטר, אריאל זילבר,פלד,אברהם שיין, עידן קיי, נטלי מנדל, גבי נתן, נונה שלאנט, עופר טל,אביבית, רונית לוי,אבי בללי, אורן פישמן, קרן ברנר, יגאל בובטה, נירה שטרקס, מירב וייס, ניר מטרסו, ג'ניפר נאווה מלקין, גרגורי לרין, מיקה שדה, קרולינה ועוד ❤

4 thoughts on “פרוייקט המסכות של Oum Kultuv

  1. מקסים ומהמם, יצירות אמנות מדהימות מפרטים הקטנים ועד למכלול היצירה.

  2. מהמם!
    מזכיר קצת טיולי אסיד לפני כעשור :)))))
    בהחלט נגיע לתערוכה!

  3. great artwork! keep it coming!

השאר תגובה