מרוץ החימוש שנשכח – יצירת כלב רובוטי בברית המועצות בשנות ה-50

סלילי הצילום שהגיעו מאמריקה היוו, בלשון המעטה, סיבה לדאגה. הם היו כה מדאיגים, למעשה, שסרוב הגיש לחרושצ'וב את הדו"ח הרשמי במו ידיו. עדים שנכחו בחדר טוענים שהמזכיר הראשי של הועד המרכזי נראה מזועזע עד עמקי נשמתו וחיוור כמו סיד. האפשרות שהאויב יחזיק ברשותו חיה כזאת, המשודרגת ב"מודעות מצבית" כה מתקדמת ויכולת לתקשר עם בני אנוש הייתה לא פחות ממדהימה. לאחר שהוא חזר לעצמו, תכף ומיד הוא העלה את השאלה – כיצד ייתכן שהמשטרה החשאית הסובייטית לא הייתה מודעת לתכנית ליצירת יצור כזה? שאלה עליה לסרוב לא הייתה כל תשובה. היה זה כשל מרהיב בעבודת המודיעין שלו, אשר ירדוף אותו במשך שארית הקריירה שלו ואשר, כפי שחלק טענו, הביא בסופו של דבר לפיטוריו (שלא בצדק, כפי שניתן לטעון, מפני שהניסוי הושלם לפני שהוא מונה לראשות המשרד).

 

כלבים רובוטיים

 

iron glove

 

כלב רובוט

אין צורך לציין כי בעקבות זאת העבודה החלה באופן כמעט מיידי. היצור הכלבי היה חכם וגם קל תנועה, אולם עדיין היה מדובר בכלב, ולפיכך הוא עדיין היה פגיע בפני כל הסכנות אשר עלולות לארוב לגוף הרך והשברירי של יצור חי. דוקטור סרגיי סרגייביץ' בריוחוננקו כבר הניח את היסודות למה שהמדענים הרוסים הציעו, והם לא בזבזו זמן ותכף ומיד יישמו את ממצאיו. למרות שהיה עליהם להתחיל את מלאכת בניית הגוף המכאני מאפס, הצוות הצליח לבנות אב טיפוס עובד תוך שנתיים.

 

אבטיפוס של כלב רובוטי

 

ניסוי בכלב

הניסויים, אשר החלו בשלהי שנת 1956, הסתיימו בתוצאות מעורבות. כמובן שבעל החיים (שם צופן: Желе́зо Варежки – או בתרגום לאנגלית Iron Glove) היה מהיר יותר ועוצמתי יותר, אולם מודעתו לשיפורים הייתה מזערית. לדוגמא, הניסויים, אשר בהם היו מעורבים ילדים שנפלו לבור, לדוגמא, התגלו כבעייתיים. הכלב היה מאתר את המטרה, אולם אז הוא היה מדדה בכבדות בניסיון למצוא בן אנוש שיסייע במלאכת החילוץ. אפילו לאחר שהכלב אולף לחלץ את המטרה עצמה, רבים מהילדים נפצעו או נהרגו, לאחר שנקברו תחת האבנים הקורסות. ניסויים בהם היו מעורבים טרקטורים הביאו לתוצאות הרסניות אף יותר, כאשר הכלב הרובוטי היה פשוט רומס את שניהם. בנוסף על כך, גם אינטראקציות שגרתיות עם החיה היו עלולות להיות קטלניות. לעתים קרובות, הכלב הרובוטי הנרגש היה מוחץ את בעליו תחת כובד משקל גופו המתכתי, או מרסק את גולגולתו בניסיון ללקק אותו מבעד לכיפה השקופה אשר בתוכה היה טמון ראשו.
המדענים מעולם לא הצליחו להתגבר על מכשולים אלה, ובסופו של דבר הפרויקט ננטש מפאת שילוב בין עלויות הניסוי למרוץ החלל ההולך ומחריף. עד שהספוטניק שוגרה למסלולה, כבר היה ברור שהחקירה המדעית של הכלבים הולכת ומתקדמת מעבר להפיכתם למכונות הרג רובוטיות, ולקראת התחום החדש והמרגש של השלכתם לחיקו הקריר של היקום. אך בניגוד לכלבים ההם, הכלבים הרובוטיים המסכנים והאומללים האלה ברובם נמחקו מדברי הימים של ההיסטוריה ונותרו משתתפים אלמוניים בפרק האבוד הזה מהמלחמה הקרה.

עוד משהו שעשוי לעניין אותך -  אצות, עשים, עצלנים והקשר הסימביוטי המוזר ביניהם

 

ניסויים בכלבים

 

ניסויי כלבים במלחמה הקרה

 

ריקבון ביזאר

 

תורגם על ידי עדי שניידר
מקור – Coilhouse

השאר תגובה